Hedvábí

Historie hedvábí

Po hevábné stezce od objevu až do současnosti

Podle Konfucia to byla čínská princezna Xi Ling Shi, která si kolem roku 2640 př. n.l. jako první všimla kukly bource morušového. Legenda říká, že kukla spadla do jejího hrnečku s čajem a když se jí snažila vylovit, začalo se pomalu odvíjet hedvábné vlákno.

Z počátku Čína po tzv. „hedvábných stezkách“ vyvážela hedvábí do okolních asijských zemí a do Japonska, kde bylo určeno zejména pro panovníky a tehdejší vládce zemí. Později se hedvábí dostalo do Říma a říká se, že sám Julius César byl hedvábím natolik okouzlen, že jenom on a několik jeho nejoblíbenějších úředníků, mohl oděvy z hedvábí nosit.

Tajemství výroby však stále ještě zůstávalo v Číně. A až teprve v roce 552 n.l. se nakonec dvěma perským mnichům podařilo z Číny propašovat kukly bource ukryté v bambusových holích do Cařihradu (semena moruší, rostliny potřebné k chovu bource, takto přepravili již při předešlé misii). Z Persie se záhy výroba hedvábí dostala do Japonska, Koreje, Indie a Řecka, pak do Španělska a diky obchodní cestě Marca Pola ve 12. století i do Itálie. V roce 1536 uděluje František I. francouzskému městu Lion monopol na obchodování s hedvábím. Tak byl založen Lyonský hedvábnický průmysl, který založil postupně řadu filiálek v Německu, Anglii, Itálii a Švýcarsku.

19. století bylo bolestným zlomem pro hedvábí. Důvody byly prosté: onemocnění bource morušového a nástup uměle vyrobených vláken – silonu a nylonu. Zdálo se, že pomalu přichází konec tohoto oděvního odvětví. Čína ovšem vyvíjí veliké úsilí a snahu vrátit se ke své historické pozici, takže do budoucna uvidíme, jak se jí to podaří.

zdroj: aktualne.centrum.cz, chinahighlights.com

Rozhovor pro Český rozhlas Pardubice 7.3.2016

Hedvábí: Na začátku všeho byla housenka

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3583657/embedded

Výroba hedvábí

Na začátku všeho je housenka…

Nejvýznamnějším producentem hedvábného vlákna je bourec morušový. Jednotlivé druhy bource se od sebe liší zbarvením kokonů, délkou a kvalitou hedvábného vlákna. Dobře vykrmená housenka (morušové listí, či uměle vyrobený prášek ze sušeného listí agaru, vitamínů a minerálu) se zhruba po 35 dnech zakuklí, slinnými žlázami vyloučí na vzduchu tuhnoucí tekutinu, z níž vzniká hedvábné vlákno, kterým svou kuklu opřádá a tvoří tak pevný kokon. Asi 10 dní po zakuklení se kokony sbírají a suší horkým vzduchem. V teplé vodě se rozpouští bílkovina sericin spojující kolem 2 000 metrů vlákna v jednom kokonu. Vlákno se hned navíjí a zpracovává.

zdroj: biolib.cz

Barvy na hedvábí

SUrové hedvábí je nažloutlé až nahNědlé…

Pro dekorování hedvábí, stejně jako pro jiné textilie, byla v dávné historii používána hlavně barviva rostlinného původu, např. indigo (modrá), květy afrikánů (žlutá, oranžová, hnědá), cibule, či listy z vlašských ořechů. Dnes používáme barvy vyrobené průmyslově určené speciálně pro práci s hedvábím. Podle fixace po dokončení výrobků rozlišujeme barvy fixované teplem, parou a reaktivní barvy, které potřebují tekutý nebo práškový fixativ. Barvy je možné vymývat a to buď vodou, lihem, jinou barvou, či savem. Nelze jednoznačně říci, která barva by byla lepší, či horší. Všechny tři zmíněné typy barev jsou po správně provedené fixaci stálobarevné a obarvené výrobky lze jemně prát i žehlit.

Druhy hedvábí

desítky druhů přírodního luxusu…

Na trhu jsou dostupné různé druhy hedvábí. Průsvitný Chiffon, Organza, splývavé Pongé hustoty 4-16, přičemž od hustoty 8 se tomuto typu říká Habotai. Luxusnější Crepe de Chine, Crepe Satin, Crepe Georgette, hodně struktorovaný materiál typu Bourette nebo Cord na vesty, kabátky, obleky apod. Barvy se u každého druhu hedvábí rozpíjí jinak, u silnějších materiálů je samozřejmě vyšší spotřeba.

Blahodárný vliv na zdraví

Hedvábí údajně zabraňuje tvorbě vrásek…

Hedvábí je známou královnou přírodních vláken. Hedvábí je velmi tenké, lehké a pevné. Chrání před změnami venkovní teploty – v létě chladí, v zimě hřeje. Je vzdušné, velmi dobře přijímá a vylučuje vodu. Hedvábí dokonce pohlcuje i škodlivé UV paprsky.

Vlákno z přírodního hedvábí je velkou zásobárnou proteinů, obsahuje mimo jiné až 18 druhů aminokyselin, z nichž některé napomáhají regeneraci tělových buněk.Čínští lékaři uvádějí, že samotné nošení oděvů z přírodního hedvábí pozitivně ovlivňuje životnost kožních buněk, účinně působí proti kornatění cév, a tim i proti stárnutí a některým nemocem.

Kurzy malování a lektorská činnost

Malování na hedvábí

Není potřeba mít žádné předchozí zkušenosti, stačí jen chuť zkusit něco nového a tvořit. Kurzy probíhají ve Vile Pavla v Pardubicích a jsou určeny pro omezený počet zájemců. V případě zájmu je možno domluvit i jiné místo a termín konání kurzu, rovněž i výtvarné techniky a použití jiného druhu hedvábí. Kurz je tedy možno domluvit zcela podle vašeho přání.

  • Malování pro veřejnost
  • Kurzy pro školy a školky
  • Tématicky zaměřené kurzy

Malování pro veřejnost

Kurz je určený pro dospělé i rodiče s dětmi

Není potřeba mít výtvarný talent, aby jsme si sami vytvořili originál, kterým potěšíme sami sebe. A současně formou dárků i naše nejbližší. Pojďme se na chvíli ponořit do tajemného světa pravého hedvábí a dle předlohy, či vlastní fantazie malovat…

Malování na hedvábí je pro každého.

  • K1 – kurz pro začátečníky Není potřeba mít výtvarný talent, abychom si vytvořili originál, kterým potěšíme sami sebe. A současně formou dárků i naše nejbližší. Malování na hedvábí je určeno pro…
  • K2 – konturové malování Už umíme základy batikování a během našeho druhého setkání se opět ponoříme do tajemného světa pravého hedvábí a dle předlohy, či vlastní fantazie
  • K3 – hedvábí napnuté na rámu Zatímco dávní obchodníci museli po hedvábné stezce cestovat a jejich velbloudí karavany čelily řadě nebezpečí a často si tzv. „sáhly až na dno svých sil“, my se v rámci…
  • K4 – použití voskových pastelů Malování na hedvábí K4 pro pokročilé za použití vosku – omezený počet zájemcůPro účast v tomto kurzu doporučuji absolvovat nejdříve kurz K1, protože získané dovednosti…
  • K5 – Hedvábná lampa Tento kurz malování na hedvábí je zaměřen na zatím poslední výrobek, hedvábnou lampu, a spojuje vše, co jsme se doposud naučili. Barvy, gutty, vosk, jejich vzájemné sladění a kombinace.

Kurzy pro školy a školky

Milá paní ředitelko, milý pane řediteli, milá paní učitelko, milé děti.

  • Pojďme se spolu na chvíli ponořit do tajemného světa pravého hedvábí a dle předlohy, či vlastní fantazie malovat…
  • Během kurzu děti naučím základy batikování / batika-sypaná solí, mačkaná, vyvazovaná, a děti si domů odnesou vlastnoručně vyrobenou šálku, šátek, či polštářek.
  • Nebo je možné si vyzkoušet konturové malování, to znamená práci s konturami/guttami na obrázku již nataženém v rámu ( různé tvary).

Tématicky zaměřené kurzy

Výtvarný talent není podmínkou pro to, abychom si vytvořili originál, kterým potěšíme sami sebe, případně formou dárků i naše nejbližší. Pojďme se na chvíli ponořit do tajemného světa pravého hedvábí a dle předlohy, či vlastní fantazie malovat…

  • Hedvábná muzikoterapie Během malování a poslechu hudby na netradiční nástroje se ponoříme do tajemného světa pravého hedvábí a tónů. Dozvíme se, jak barvy a hudba působí na naše tělo, duši a psychiku. Naučíme se základy batikování
  • Malování na hedvábí při oslavě narozenin Toužíte po netradičním dárku? chcete tvořit? Oslavte narozeniny netradičně! Malování na hedvábí je určeno pro každého bez rozdílu věku.
  • Na hedvábné stezce barev Sedm paprsků je sedm viditelných barev spektra červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, indigo a fialová. Těchto sedm barev odpovídá sedmi čakrám, energetickým centrům v těle člověka…
  • Patero barevných setkání Dozvíte se něco o historii hedvábí a jeho vlivu na zdraví, kouknete na film „Jak se dělá hedvábí“. Zajímavé pro Vás jistě bude poznání, jak barvy působí na naše tělo…

Pro všechny absolventy některého z kurzů je možno po domluvě přijít do Vily Pavla v Pardubicích a namalovat si výrobek dle své představy, je nutné absolovovat alespoň základní kurz malování na hedvábí (K1).

Zaujalo Vás hedvábí?

Přejít nahoru